Odbiornik KF R-326M

Odbiornik KF R-326M

Kraj pochodzenia: ZSRR Wprowadzony pod koniec lat 70-tych Odbiornik wykonany z użyciem tranzystorów i układów scalonych. Zastąpił wcześniej produkowany R-326 wykonany jeszcze w technologii lampowo-tranzystorowej. Wyposażony w cyfrowy odczyt częstotliwości z płynnym przestrajaniem, bez syntezy częstotliwości. Na zdjęciu widoczny jest po lewej stronie  R-326M natomiast po prawej stronie, dla porównania pokazany jest R-323M będący odbiornikiem…

Odbiornik KF-UKF R-160P

Odbiornik KF-UKF R-160P

Kraj pochodzenia: ZSRR Wprowadzony pod koniec lat 80-tych Odbiornik ten miał kilka podobnych do wariantów o odmiennych oznaczeniach, jednym z nich był morski odbiornik R-860 Odbiornik wykonany w pełni z użyciem tranzystorów i układów scalonych. Wyposażony w syntezer częstotliwości oraz możliwość pełnego zdalnego sterowania, za pomocą zewnętrznych magistrali. Stanowił on wyposażenie radiostacji R-161AP będącej następczynią…

Odbiornik UKF R-323M

Odbiornik UKF R-323M

Kraj pochodzenia: ZSRR Wprowadzony pod koniec lat 70-tych, następca wcześniejszego modelu R-323 Sprzęt wykonany w pełni z użyciem tranzystorów i układów scalonych, w przeciwieństwie do swojego poprzednika R-323 który był jeszcze konstrukcją lampowo-tranzystorową. Wyposażony w cyfrowy odczyt częstotliwości i płynne strojenie (bez syntezy częstotliwości) R-323M podobnie jak jego KF-owa wersja R-326M stanowiły między innymi rezerwowe…

Radiostacja UKF R-173 (wersja polska)

Radiostacja UKF R-173 (wersja polska)

Kraj pochodzenia: ZSRR, Polska Wprowadzona pod koniec lat 80-tych, następczyni wcześniej montowanych „R-111”, „R-123”, a także polskich Kanarków „K-1” i „K-1M”. Prezentowany egzemplarz montowany był w Polsce, prawdopodobnie w zakładach w Dzierżoniowie. Polska wersja radiostacji, różni się od radzieckiej między innymi przełącznikami klawiatury w której zastosowano elementy produkcji krajowej. Kluczowe bloki elektroniki były prawdopodobnie produkcji…

Radiostacja KF R-134

Radiostacja KF R-134

Kraj pochodzenia: ZSRR Wprowadzona pod koniec lat 80-tych, następczyni montowanej wcześniej w pojazdach R-130. Sprzęt wykonany w pełni z użyciem tranzystorów i układów scalonych, wyposażony w cyfrowy syntezer częstotliwości i programator ośmiu wcześniej zaprogramowanych częstotliwości. Programowanie częstotliwości odbywało się za pomocą zespołu nastawników dekadowych znajdujących się pod klapką na panelu czołowym radiostacji. Zakres częstotliwości 1,5-19,999…

Polski generator częstotliwości radiowej PG19 50MHz – naprawa i przegląd

Opis urządzenia: Miałem okazję naprawiać polski generator w.cz PG19 z początku lat 70., wykorzystujący tradycyjny oscylator LC z opcjonalną modulacją AM (zewnętrzną lub z wbudowanego generatora RC). Przed naprawą na wyjściu pojawiał się sygnał, ale nie dało się zmieniać jego częstotliwości. Konstrukcja: Masywna, ciężka konstrukcja w porównaniu do współczesnych generatorów DDS. Dostęp do wnętrza ułatwiony…

Polskie przedsiębiorstwa

Rys historyczny Przed laty Polska należała do krajów których własny przemysł elektroniczny, umożliwiał produkcję różnorakich sprzętów elektronicznych wykorzystując do budowy elementy produkowane przez krajowy przemysł.   Oprócz urządzeń powszechnego użytku takiego jak radia i telewizory, przedsiębiorstwa Państwowe zajmowały się opracowywaniem sprzętu elektronicznego klasy profesjonalnej. Możemy podzielić przedsiębiorstwa pod względem rodzaju produkcji na następujące grupy: -zajmujące…